İŞTEN ÇIKIŞ KODU NEDİR?

İŞTEN ÇIKIŞ KODU NEDİR?

 

İşten Çıkış Kodu Nedir?

İşten çıkış kodları iş akdinin nasıl sona erdirildiğini belirten kodlardır. İşveren iş akdinin ne şekilde sona erdiğini SGK çıkış bildirgesinde belirtmekle yükümlüdür. İş sözleşmesini ister işçi feshetsin ister işveren feshetsin sona erme nedeni SGK çıkış kaydında yer almak durumundadır.

İşten Çıkış Kodu Neden Önemlidir?

İşçi işveren hak ve sorumluluklarının belirlenmesinde rol oynayan kodlar işçinin ihbar, kıdem tazminatına hak kazanıp kazanmadığının belirlenmesinde ya da işçinin işsizlik ödeneğinden yararlanıp yararlanmayacağının belirlenmesinde önem arz etmektedir.

İşten Çıkış Kodu Nasıl Öğrenilir?

İşten ayrılış kodlarını öğrenmek için bu kodların daha önceden işveren kurum tarafından sisteme girilmiş olması gereklidir. Eğer girildiyse E-devlet üzerinden 4A, 4B ya da 4C hizmet dökümünü gösteren sayfadan öğrenmek mümkündür.

İşten Ayrılma Kodunun Yanlış Belirlenmesi Durumunda Düzeltme Mümkün Müdür?

Sigortalı işten ayrılış bildirgesi 10 günlük süre içerisinde düzeltilebilir.  Bildirge iptali de 10 günlük süre içerisinde yapılabilir.

İşverenlerin sigortalı işten ayrılış bildiriminde 10 günlük süre geçtikten sonra yaptıkları işten ayrılış nedenine yönelik düzeltme talepleri ise işverenlerin ya da sigortalıların düzeltme nedenlerine ilişkin kanıtlayıcı unsurlar ile birlikte İŞKUR müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Düzeltme taleplerinde kanıtlayıcı belge olarak ihbar ve/veya kıdem tazminatı banka dekontu/bordrosu, ihbar öneli süresinde iş arama iznine ilişkin yazı gösterilebilir.

İşten Çıkış Kodları Nelerdir?

SGK işten çıkış kodları 34 tanedir. İş akdinin sona ermesi halinde mevcut duruma uygun olan kodun bildirilmesi önem arz etmektedir. Bildirilen koda göre işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alıp alamayacağı, işsizlik ödeneğine hak kazanıp kazanamayacağı belirlenebilecektir.

SON EKLENEN MAKALELER
İyzico
Whatsapp