TÜRKİYE’DE ARAÇ KULLANAN YABANCILARIN OGS VE HGS HAKKINDA BİLMESİ GEREKENLER

TÜRKİYE’DE ARAÇ KULLANAN YABANCILARIN OGS VE HGS HAKKINDA BİLMESİ GEREKENLER

ÜCRETLİ OTOYOL VE KÖPRÜLERDEN ARACIMLA NASIL GEÇEBİLİRİM?

Yabancı plakalı araçlar, ücretli otoyol ve köprülerin girişlerinde bulunan ücret toplama istasyonlarından OGS (Otomatik Geçiş Sistemi) veya HGS (Hızlı Geçiş Sistemi) ile geçebilmektedir.

OGS VE HGS NEDİR?

OGS ve HGS, abonelik esasına göre işletilen, otoyol ve köprülerde aracı durdurmadan geçiş yapmayı sağlayan sistemlerdir. Geçiş ücreti OGS/HGS çıkış gişesinden aracın geçişi sırasında, aracın içine önceden takılmış veya yapıştırılmış OGS/HGS etiketi ile gişe arasında veri alışverişi yapılması sonucu etiketin bağlı olduğu PTT veya banka hesabından otomatik olarak tahsil edilmektedir.

YABANCI PLAKALI ARAÇLAR OGS ETİKETİ KULLANABİLİR Mİ?

Evet, yabancı plakalı araçlar OGS etiketi kullanabilmektedir.

OGS ETİKETİ NEREDEN TEMİN EDİLİR?

OGS etiketi anlaşmalı bankalardan temin edilebilmektedir. Anlaşmalı bankalar için 0850 460 60 60 nolu çağrı merkezinden bilgi alınabilmektedir.

OGS HESABINA YURT DIŞINDAKİ BANKA HESABINDAN ÖDEME YAPILABİLİR Mİ?

Yurt dışından Türkiye’deki banka hesabına EFT yapılabilmektedir. Bunun için Türkiye’deki bir bankada döviz hesabı olması beklenmektedir. Türkiye’deki döviz hesabına gelen döviz tutarı, TL’ ye çevrilmeli ve OGS’nin bağlı bulunduğu hesaba aktarılmalıdır.

OGS^DEN YAPILAN GEÇİŞ İHLALİ GEÇİŞ CEZASI (KAÇAK GEÇİŞ) NASIL ÖDENEBİLİR?

www.kgm.gov.tr internet adresinin ana sayfasında bulunan ‘’Karayolu İhlalli Geçiş İhlal Sorgulama’’ menüsünden kaçak geçişler seçilerek sanal POS vasıtasıyla kredi kartı ile ödenebilmektedir. Yabancı plakalı araçların gümrük kapılarında çıkış esnasında varsa bu cezalı geçişler tahsil edilmektedir.

HGS ETİKETİ NASIL TEMİN EDİLEBİLİR?

Yabancılar, mavi kart sahibi kişiler ve Türk vatandaşları HGS etiketini, gümrüklerdeki PTT şube ve acentelerinden ve gümrük yakınındaki HGS satış ve dolumu yapan benzinliklerden temin edebilmektedirler. Türkiye içinde ise PTT’lerden ve anlaşmalı bankalardan HGS etiketi alınabilmektedir.

HGS ETİKETİNE HANGİ ÖDEME YÖNTEMLERİYLE YÜKLEME YAPILABİLİR?

HGS ürünü bankadan alındı ise banka hesabına yükleme yaparak veya kredi kartına talimat vermek suretiyle bakiye yükleme işlemi yapılabilmektedir. HGS ürünü PTT’den alındı ise tüm PTT iş yerlerinden ve anlaşmalı petrol istasyonlarından, PTT ATM’lerinden nakit bakiye yükleme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca Türkiye’de verilmiş banka kredi kartları veya HGS ürün sahibine ait posta çeki hesabına otomatik ödeme talimatı bağlamak suretiyle bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirilebilmektedir.

İHLALLİ GEÇİŞ (KAÇAK GEÇİŞ) DURUMUNDA NE YAPILMALIDIR?

İhlalli geçiş durumunda, geçiş yapılan plaka üzerine 15 gün içinde OGS veya HGS abonesi olunması veya mevcut OGS/HGS hesaplarında geçiş için yeterli bakiye yüklenmesi halinde cezalı geçiş ücreti uygulanmamaktadır. İhlalli geçiş sonrası 15 günlük ödeme süresi yabancı plakalı araçlar için de uygulanmaktadır.

GEÇİŞ İHLALİNDE BULUNAN YABANCI PLAKALI ARAÇLARA DAİR GÜMRÜKLERDE HANGİ İŞLEMLER YAPILIR?

Gümrük kapılarında yabancı plakalı araçlara dair otomatik sorgulama yapılmaktadır. Borç bulunması durumunda, yabancı plakalı aracın ülkeden çıkışına izin verilmesi için cezalı geçiş ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

 


SON EKLENEN MAKALELER
İyzico
Whatsapp