UZAKTAN (ONLİNE) TAPU DEVİR İŞLEMLERİ MÜMKÜN MÜ?

UZAKTAN (ONLİNE) TAPU DEVİR İŞLEMLERİ MÜMKÜN MÜ?


Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Covid-19 tedbirleri kapsamında 18 Mart 2020 tarihi itibariyle tapu işlemlerinin tapu müdürlüğüne gidilmeden, online ortamda yapılması adına web tapu sistemini vatandaşların hizmetine sunmuştur.

WEB TAPU NEDİR?

Web tapu, kişilerin tapu müdürlüklerini gitmeden internet üzerinden; satış, bağış, ipotek, mirasın intikali ve benzeri tapu işlem başvurularını yapabilmesini ve gerekli tüm evrakları yine internet üzerinden tapu müdürlüğüne göndermesini sağlayan sistemdir. Web tapu kişilerin tapu işlemlerine uzaktan başlayarak son aşamaya getirmesine olanak saplamaktadır.

Yine web tapu, kişilerin kendi üzerlerine kayıtlı olan taşınmaz bilgilerini, bu taşınmazlara ilişkin herhangi bir kısıtlama olup olmadığını (şerh, ipotek, rehin…), taşınmaz konum bilgilerini öğrenebilmesini, üçünü kişiye online olarak yetki verebilmesini sağlayan web tabanlı sistemdir. Kişiler harç ve döner sermaye ödemelerini de online olarak web tapu sistemi ile kolaylıkla yapabilirler.

WEB TAPU SİSTEMİNE NASIL GİRİŞ YAPILIR?

Web tapu sistemine www.tkgm.gov.tr web sitesinde yer alan ‘’web tapu işlemleri’’ sekmesine tıklayarak, açılacak penceren şirketler için kurumsal, bireysel işlemler için bireysel seçeneğini seçip e-devlet şifresi ile kolayca giriş yapılabilmektedir. 

WEB TAPU BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öncelikle yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapılmalıdır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ‘’başvuru işlemleri’’nde yer alan başvuru yap butonu seçilmelidir. Bu aşamada yapılmak istenen başvuru seçeneği işaretlenerek online şekilde başvuru yapılabilmektedir. Yine aynı sekmeden yapılmış olan başvuruların da takibi mümkündür. Bu sayede kişiler, daha kolay ve kısa sürede başvurularını ve başvurularına ilişkin takipleri online olarak yapabilmektedir.

BAŞKA ŞEHİRDEN VEYA YURTDIŞINDAN TAPU SATIŞI YAPILABİLİR Mİ?

Tapu devir işlemleri kural olarak taşınmazın bulunduğu yerdeki Tapu Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Eğer satışı yapılacak taşınmaz İstanbul’un Sarıyer ilçesinde yer alıyorsa, bu taşınmazın devri Sarıyer Tapu Müdürlüğünde yapılacaktır. Ancak kişiler farklı şehirlerde bulunurken de taşınmaz devir işlemini yapabilmeleri mümkündür. Resmi Gazete ’de yayımlanan 2644 sayılı Tapu Kanununun 26. maddesine göre artık alıcı ve satıcın Taşınmazın bulunduğu aynı Tapu Müdürlüğünde bulunması zorunlu olmaktan çıkarıldı. Tapu Kanunu’nun 26.maddesinde ki 01.01.2020 yürürlülük tarihli ek şu şekildedir; “Taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerde, tarafların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışı teşkilatında bulunmaları hâlinde, taraf iradeleri resmî görevliler tarafından ayrı ayrı alınarak sözleşme tamamlanabilir.”

Şöyle ki; Kişi Sarıyer de bulunan taşınmazını TAKBİS aracılığı ile Nevşehir’de bulunan bir kişiye satışını gerçekleştirebilir. Tapu müdürlüğü TAKBİS ile, tapunun asıl bulunduğu tapu müdürlüğünden yetki talebinde bulunuyor. Taşınmaza ait bilgiler, başvuru sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları girilerek, ilgili belgeler, talebe dair resmî yazı online olarak gönderiliyor. Yetki talep edilen müdürlük, Doküman Yönetim Sistemi’ne kaydedilen bilgi ve belgeler ile taşınmaza ait kütükteki bilgiler ve kendi arşivinde yer alan hak sahibinin tespitine esas bilgi ve belgeleri karşılaştırarak yetki talebini onaylıyor. Onay alınmasının ardından alıcı ve satıcının bulunduğu şehirlerdeki tapu müdürlükleri işlemleri başlatıyor. Başvuru yapılan yerde herhangi bir kısıtlama ile karşılaşılmazsa düzenlenen satış belgesi, elektronik ortamda alıcı, satıcı ve tapu müdürlüğü tarafından imzalanıyor ve işlem tamamlanıyor. Özetle artık tapu devir işlemlerinin farklı şehirlerden veya yurtdışından yapılması mümkün hale gelmiştir.

SON EKLENEN MAKALELER
İyzico
Whatsapp